BMOD0094 P075 B02
BMOD0094 P075 B02
Part NumberBMOD0094 P075 B02
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseModule, Screw Terminals
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BMOD0094 P075 B02 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance94F
Tolerance-
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Lead Spacing-
Size / Dimension20.276" L x 10.354" W (515.00mm x 263.00mm)
Height - Seated (Max)8.689" (220.70mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C